Głównym założeniem diety PALEO jest menu oparte na naturalnych produktach i żywności nieprzetworzonej. Ma ona przypominać dietę człowieka z epoki paleolitycznej i stanowić remedium na wiele dolegliwości, z którymi często spotykamy się we współczesnym świecie (otyłość, stres, alergie itd.). W jadłospisie PALEO znajdziemy takie składniki, jak jaja, nasiona, mięso, ryby, owoce i warzywa. Wokół tego sposobu odżywiania się narosło jednak wiele mitów. najpopularniejsze przedstawiamy poniżej.

Dieta PALEO jest monotonna
To stwierdzenie nie znajduje potwierdzenia w rzeczywistości – w menu PALEO znajdziemy wszelakie rodzaje mięsa, ryb, orzechów, nasion, jajek, jarzyn i owoców. Poczucie monotonności może być spowodowane koniecznością odstawienia wielu niezdrowych, spożywanych na co dzień produktów, takich jak cukier, sól, gluten, produkty zbożowe, przetwory mleczne czy wysoko przetworzone artykuły.

Dieta PALEO to dieta dla wszystkich
Istnieją pewne schorzenia (jak na przykład zaburzenie funkcjonowania tarczycy), przy których ten typ diety może nie być wskazany. Jednocześnie taki jadłospis jest przydatny dla osób cierpiących na różnego rodzaju nietolerancje – przykładowo na gluten czy nabiał. Dieta PALEO pozwala na łatwe wyeliminowanie alergizujących czynników, a rozważne ułożenie jadłospisu pozwala dostarczać organizmowi wszystkich niezbędnych składników pokarmowych. Jak w przypadku każdej diety, warto wcześniej skonsultować się ze specjalistą, który potwierdzi, że nie ma przeciwskazań.

Uprawiasz sport? PALEO to zły wybór
Kolejnym z nieprawdziwych stwierdzeń jest informacja o nieprzydatności diety PALEO dla osób aktywnych fizycznie. Pozorny brak różnorodności ma powodować niedostateczną wartość kaloryczną, niezbędną podczas uprawiania sportu. Tymczasem PALEO jadłospis może być skutecznie stosowany przez każdą osobę, która pracuje nad sylwetką. Duża zawartość mięsa, warzyw, orzechów i nasion jest wystarczająco pożywna, by zapewnić zarówno możliwość budowania masy mięśniowej, jak i utratę zbędnych kilogramów.

PALEO – lekarstwo na wszelkie schorzenia?
Kolejnym z często spotykanych mitów jest twierdzenie, że dieta PALEO to lekarstwo na wszystkie schorzenia. Co prawda, stosowanie naturalnych produktów poprawia stan skóry i włosów, gospodarkę lipidową i insulinową, oraz pomaga zapobiegać wielu chorobom cywilizacyjnym, ale niestety nie eliminuje całkowicie ryzyka wystąpienia różnego rodzaju schorzeń.

Warto wypróbować pozytywne działanie diety na nasz organizm. Poprawnie ułożony, zbilansowany jadłospis zgodny z zasadami PALEO, dostarczy nam wszystkich wartościowych składników odżywczych, niezbędnych w codziennym funkcjonowaniu.

Call Now Button